Všechno, co byste měli vědět o oranžovém vínu z Gruzie

Oranžové víno není z pomerančů, ale jedná se o druh bílého vína, které se vyrábí tak, že se slupky a semena hroznů ponechají ve styku se šťávou. Vznikne tím konečný produkt sytě oranžové barvy. Při výrobě oranžového vína se nejprve vezmou bílé hrozny, rozmačkají se, a potom se vloží do velké nádoby (často cementové, nebo keramické). Poté se hrozny nechají kvasit čtyři dny (někdy i déle než rok), přičemž slupky a semena stále zůstávají uvnitř. Jedná se v podstatě o přírodní proces, při němž se nepoužívají téměř žádné přísady, někdy ani kvasinky. Chuť se pak velmi liší od běžných bílých vín. Oranžová vína mají kyselou chuť a oříškovou příchuť z oxidace.

Jak chutná?

Většinou je oranžové víno popsáno jako odvážné, s chutí medu, lískových oříšků, otlučených jablek, lněného oleje, jalovce, kvásku a sušené pomerančové kůry. Oranžové víno je intenzivní a suché, dokonce má i třísloviny jako víno červené či kyselinku podobnou ovocnému pivu.

Co jíst k oranžovému vínu?

Zpravidla se kombinuje s odvážnými jídly, jako jsou pokrmy z kari, marocká kuchyně, etiopská kuchyně či korejská jídla s fermentovaným kimči. Díky vysokému obsahu fenolických látek (tříslovin a hořkosti) a oříškové kyselosti se oranžová vína hodí k široké škále druhů masa – od hovězího až po ryby.

Odkud pochází?

Proces výroby oranžového vína je starý, ovšem k jeho oživení došlo až v posledních 20 letech. Spousta současných vinařů se řídí tradicí, která vznikla před 5 000 lety na Kavkaze (dnešní Gruzie), kde se víno kvasilo ve velkých podzemních nádobách zvaných qvevri. Původně byly tyto nádoby uzavřeny kameny a utěsněny včelím voskem. Gruzie je nejznámější svými víny zrajícími právě v qvevri. Jedná se o vůbec první hliněné nádoby používané ke kvašení vína. Zcela se zakopávaly pod zemi, aby byla udržena stabilní teplota uvnitř nádoby po celý rok.

Publikováno: 28. 09. 2022

Kategorie: Dovolená v ČR | Zábava a volný čas

Autor: Adam Rýdl