Ekzém na rukou – jaké druhy se zde vyskytují nejčastěji?

Ekzémů na rukou může být více. Nejznámější z nich je zřejmě atopický ekzém. Objevit se může ale i akutní nebo kontaktní ekzém. Existuje mnohem více druhů, tyto jsou však nejčastější. Jak se jednotlivé druhy projevují?

Akutní forma ekzému

Častou formou je ekzém akutní, který vznikne jako jednorázová epizoda. Například kvůli chemickým přípravkům, reakce na nějakou rostlinu nebo jinou agresivní látku, která dokáže podráždit pokožku. V takovém případě kůži hydratujte a vyhýbejte se příčině.

Kontaktní ekzém

U kontaktního ekzém je to jiné než u akutního. Jedná se o onemocnění vrozené, kdy kůže alergika vnímá citlivost na několik či jeden alergen. Nejčastěji jde o látku jako jsou různé kovy, zvířecí srst, pyly a jiné. U některých lidí se alergie projeví okamžitě po kontaktu, u jiných to může trvat až tři dny. V místě dotyku kůže svědí, zrudne, mohou se objevit i puchýře, které praskají, mokvají a následně se loupou. Je potřeba se vyhnout alergenu a následně kůži chránit pomocí bariérového krému.

Atopický ekzém

Třetí, a to velmi častým ekzémem na rukou, je atopický ekzém. Snadno jej lze zaměnit za kontaktní verzi ekzému. Bohužel atopie se objevuje již v kojeneckém věku a může se nás držet celý život. Někdy se stane, že během dětství zmizí a objeví se již v dospělosti. Kůže atopika je velmi citlivá, a tak se ve většině případů ložiska ekzému objevují v místech, které jsou mechanicky drážděné například oblečením či ručníkem. Reagovat může i na alergeny v potravinách. Nejčastější výskyt ekzému je v záloktí a zápěstí, ale i v podkolenních jamkách, na krku a kolem paží. Léčba spočívá především v odhalení příčiny, detoxikaci střev a udržení zdravé střevní mikroflóry. Zároveň je dobré vyhýbat se stresu, cukru a nejíst příliš bílé mouky. Dále léčba spočívá v mastičkách na předpis a následně je potřeba o kůži pečovat pomocí bariérových krémů.

Publikováno: 03. 07. 2022

Kategorie: Dovolená v ČR | Zajímá vás

Autor: Adam Rýdl