Vyrážíte poprvé na vodu? Na co nezapomenout?

Většina lidí se na vodu dostane ještě v dětském věku. Jsou ale i tací, kteří na kánoi nastoupí poprvé v životě až v dospělosti. Anebo je pauza mezi dětským dováděním na vodě s rodiči a dospěláckou dovolenou tak velká, že jeden klidně zapomene, co všechno sebou na dovolenou na lodi potřebuje. Na co rozhodně nezapomenout a co nenechat doma, když vyrážíte na několikadenní výlet na vodu?

Mapa se vždycky hodí

Někomu to může připadat směsné, zvláště v době mobilních technologií. Ale pokud vyrážíte na vodu, je dobré sebou mít mapu. To vám potvrdí i zaměstnanci půjčovny lodí Lužnice. Ne vždy totiž bude možné vytáhnout mobil, zvláště když mu bude hrozit utopení a papírová mapa vám pomůže snáze zjistit, kde jste. Pro delší životnost papíru, vložte mapu do voděodolné slídy. S mapou v ruce byste měli plánovat také samotnou trasu. Kromě toho si před vyplutím ještě ověřte sjízdnost řeky, abyste jeli na jistotu.

Lékárnička

Na vodě si občas můžete přivodit zranění. A vzhledem k tomu, že civilizace je daleko, může se hodit lékárnička vybavená alespoň dezinfekcí, obvazy a základními léky na průjem, horečku, proti bolesti, a podobně. Na lodi se může pokazit mnoho věcí a vždy je lepší být připraven. Pokud vyrážíte na vodu s dětmi, myslete při vybavování lékárničky i na ně.

Opalovací krém a klobouky

Možná se vám to nezdá, ale slunce na vodě může být docela únavné, zejména pokud na něj nejste zvyklí. Nezapomeňte si proto do batohu přibalit opalovací krém a klobouk nebo dva, abyste se před ním ochránili. Půjčovna lodí Lužnice vám na toto drobné osobní vybavení zapůjčí uzavíratelný barel. Díky němu zůstane vše v suchu a připravené k okamžitému použití.

Pitná voda

Na tu rozhodně nesmíte zapomenout. Když jste celý den na vodě, musíte pít hodně vody, zejména v horkém počasí. Vezměte si s sebou dostatek pitné vody pro všechny na palubě a ujistěte se, že jí máte více, než si myslíte, že budete potřebovat. Nikdy nevíte, co se pokazí a pár deci vody navíc se vždycky hodí.

Potraviny

Na cestu budete samozřejmě potřebovat také jídlo. V závislosti na tom, jak dlouho plánujete být na vodě, se vybavte vhodnými potravinami. Zabalte si sebou spíše trvanlivé potraviny s vysokou energetickou hodnotou.

Publikováno: 30. 11. 2022

Kategorie: Dovolená v ČR | Outdoor

Autor: Adam Rýdl