Jak je to s alkoholem na vodě? A jakou zvolit loď, pokud mu chcete holdovat?

Mnoho lidí se vydává na vodu s vidinou pořádně divoké dovolené nebo firemního teambuildingu, na kterém poteče alkohol proudem. Jestliže mezi ně také patříte, měli byste si předem zjistit, co všechno je na vodě v oblasti konzumace alkoholu povoleno a na co se připravit, když to přeženete.

Alkohol na vodě? Nulová tolerance

V poslední době se často hovoří o tom, zda by měli být vodáci v souvislosti s konzumací alkoholu na vodě pokutováni. Bohužel právě alkohol většinu z nich na vodu přitáhne. Někdo je přesvědčen o tom, že mírná hladina alkoholu v krvi nevadí, jiný si myslím, že za alkohol na vodě pokuta vůbec hrozit nemůže. Co na to říká zákon? Litera zákona je poměrně striktní. V oblasti alkoholu na vodě platí nulová tolerance podobně jako u alkoholu na silnici. V případě nedodržení zákazu hrozí pokuta až 100 000 korun. Platí tedy, že konzumací alkoholu v lodi pořádně riskujete. Tento zákaz se ovšem nevztahuje na popíjení v kempu. To je samozřejmě povoleno. Ale i při něm byste měli být opatrní a myslet na druhý den. I zbytkový alkohol může z pohodlně sjízdné řeky vytvořit divoký kolotoč.

Jak to vypadá do budoucna?

Protože většina vodáků na vodu alkohol bere, je striktní zákaz poměrně sporný. Proto poslanci PČR navrhli jeho zmírnění v tom smyslu, že by bylo povoleno 0,5 promile alkoholu v krvi. Tento návrh sice prošel i Senátem, ale právě jím byl poslancům vrácen k přepracování z důvodu zakomponování podobné tolerance i pro cyklisty.

Jakou loď, abyste se cítili stabilně?

Jak známo alkohol vám zjitří smysly a způsobí to, že se pevná zem pod vašima nohama změní v nestabilní puding. A co teprve, když pevnou zem pod nohama nemáte. Proto, pokud vyrážíte na vodu, kde plánujete alkohol popíjet, volte raději stabilní nafukovací raft anebo nafukovací kánoi. Sice si neužijete moc vodáckých zážitků, zato se budete cítit bezpečněji. Právě tyto druhy lodí vám určitě doporučí v půjčovně lodí Otava. Popíjet lze samozřejmě i v plastové lodi, ale dokážete si představit, jak to při její rychlosti zvládnete vše ukočírovat? Jestliže vyrážíte na dovolenou s dětmi, na alkohol raději úplně zapomeňte. Nechcete riskovat jejich zdraví a život. S vybavením pro vás i děti vám pomůže například půjčovna lodí Lužnice, což je mimochodem řeka pro děti jako dělaná.

Publikováno: 30. 03. 2022

Kategorie: Dovolená v ČR | Zajímá vás

Autor: Adam Rýdl