Zajímavosti o koronaviru: Fakta, která možná netušíte

Koronavirus je pro většinu z nás novou hrozbou, ale ve skutečnosti je tento cizopasník známý poměrně dlouho. Jak vznikl a co jste o něm pravděpodobně vůbec netušili? Následující řádky vznikly ve spolupráci s e-shopem rouskoshop.cz, který nabízí originální roušky a nově také levné respirátory. Koronavirus byl poprvé izolován v roce 1937 z kuřete. V roce 1965 byl virus izolován z nosního výplachu dítěte, které mělo projevy nachlazení. Současně byl virus úspěšně přenesen na zdravých dobrovolníků, čímž se dokázala jeho škodlivost.

Koronaviry jsou mezi populací běžné

Koronaviry způsobují každou zimu většinu nachlazení převážně u dospělých. Výskyt těchto onemocnění je nejvyšší během zimy a na jaře a mají většinou benigní průběh. Proč jsme tu pak měli epidemie končící smrtí způsobené koronavirus SARS a MERS? S koronavirem způsobujícím nachlazení dokáže člověk koexistovat. Virus SARS pravděpodobně před rokem 2002 nevyvolával onemocnění u lidí. Předpokládaným zdrojem infekce je zvířecí virus, který se stal patogenním pro člověka. Potvrzuje to skutečnost, že první nemocní byli v kontaktu se zvířaty nebo konzumovali exotickou čínskou stravu. Virus byl detekován ze stolice zvířat prodávaných na tržištích a SARS-like virus byl prokázán u himálajských cibetek a medvídky mývaly, které jsou mezi hostiteli. Primární zvířecí hostitel byl netopýr.

Jaké mělo projevy SARS?

SARS bylo vysoce infekční onemocnění a způsobilo epidemii. Rozšířilo se z Číny (Kuang-tung), zaznamenalo se asi v 30 státech a onemocnělo přibližně 8 tisíc lidí, přičemž úmrtnost byla cca 10 procent. Onemocnění se projevovalo hlavně horečkou, únavou, suchým kašlem, ztíženým dýcháním a zápalem plic. Inkubační doba byla 2-14 dní. Nejčastější cestou přenosu byl blízký kontakt. Po SARS následovala epidemie koronaviru MERS. O 10 let, v letech 2012 až 2015 vznikla nová epidemie, MERS (middle east respiratory syndrome). Onemocnění se rozšířilo z arabského poloostrova a bylo zaznamenáno v 27 státech. Postižených bylo asi 2500 lidí, ale úmrtnost byla podstatně vyšší než u SARS, a to 34%. Primárním hostitelem byl opět netopýr, mezihostitelem velbloudi. Inkubační doba byla 2 až 15 dní. Projevy onemocnění byly podobně, jako při SARS, nebo horší? Klinické projevy byly hlavně horečka, bolesti hlavy, bolesti svalstva, produktivní kašel, dušnost a zápal plic s následným multiorgánovým selháním.

Jak epidemie ustala?

Onemocnění se podařilo zastavit přísnou karanténou.

Publikováno: 07. 03. 2021 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Dovolená v ČR | Uncategorized

Autor: Adam Rýdl

Tagy: co v zimě v praze