Vibram Fivefingers - recenze trekových pětiprstů

Obsah článku:
  1. Práce prstů
  2. Odolnost
Možná jste už slyšeli o těchto „prstových botách“, nebo je dokonce zahlédli na někom známém. Že ne? Jedná se o boty, které se navlékají na chodidla a jejich cílem je tlumení nárazů a celkově pohodlnější chůze. Samozřejmě platí, že tisíc lidí rovná se tisíc chutí a každému vyhovuje něco jiného, ovšem tato alternativa k barefoot obuvi, se hodí i na delší procházky či výšlapy. Nutno podotknout, že díky tlumivému účinku, který Vibram Fivefingers mají, umožňuje rychlejší pohyb v terénu.

Práce prstů

Z mnoho recenzí vyplývá, že prsty pracují jinak než v klasické botě a není se čemu divit. Při výšlapu do kopce prsty nahrazují drápy šelmy, které se zabodávají do povrchu, tudíž nejde jen o skvělý zážitek z chůze, ale především o dokonale přizpůsobené prsty veškerému materiálu na cestě. Sešlap dolů už bude o něco horší a je třeba si na „pětiprsťáky“ Vibram Fivefingers pořádně zvyknout, protože díky tlumení nárazů se ze sešlapu stane horská dráha, kde všemi silami cupitáte a brzdíte každý váš krok. Pokud tomuto typu bot přece jenom dáte šanci a trochu tréninku, zvládnete i zběsilejší kopce. Tip: Přečtěte si, co o modelu píše Ecoblog. Autor Radek se k modelu Vibram Fivefingers vyjadřuje v rámci této Eobuv recenze.

Odolnost

Chůzi zpříjemňuje kombinace materiálu, jako jsou vlna a umělých vláken. Prodyšná látka, ze kterých se boty skládají, ovšem může vadit při deštivých dnech, a proto byste měli zvážit, kde do jakého prostředí je obujete. Navíc tento typ bot skvěle připomíná klasickou obuv, tudíž přechod bude daleko jednodušší než na barefoot. Boty Vibram Fivefingers nedisponují zateplením, a proto „pětiprsťáky“ doporučujeme v zimě nechat doma, nebo alespoň si je neobouvat na místa se zvýšeným výskytem sněhu. Ovšem při fyzické aktivitě docílíte dostatečného zateplení a mráz pociťovat nebudete.

Publikováno: 23. 11. 2021

Kategorie: Dovolená v zahraničí | Zajímá vás

Autor: Adam Rýdl