Tipy na 3 lehce opomíjená česká města, kde dovolená stojí za to

Pro dovolenou v Česku je synonymem Praha. Nic proti ní, stověžatá matička bezesporu patří k nejkrásnějším historickým metropolím na světě, ale trochu zastiňuje půvab jiných českých měst. Pokud plánujete nevšední dovolenou a vybíráte místa, jejichž genius loci jste zatím míjeli obloukem, inspirujte se. Přinášíme vám tipy na tři města, ve kterých si pobyt užijete s celou rodinou či partou přátel.

1. Hodonín

Proč si rezervovat ubytování v Hodoníně, jednom z center Slovácka? Možná vás zde přiláká specifická kombinace folkloru, lidových řemesel a tradic, z nichž jsou mnohé stále naživu. Anebo fakt, že jde o rodiště prvního českého prezidenta T.G. Masaryka (mj. se ve městě nachází jeho jediné muzeum). Kromě impozantní radnice ve stylu norimberské secese a barokního kostela sv. Vavřince je jednou z dominant i nevšední Zpívající fontána. K dalším hodonínským lákadlům patří lázně s wellness procedurami, Muzeum naftového dobývání a geologie, zoologická zahrada a spousta míst pro aktivní trávení volného času. Užijete si cykloturistiku, jízdu na in-line bruslích (doporučujeme naučnou přírodovědnou stezku Doubrava) a třeba i výlet lodí – plavba po řece a Baťově kanálu patří k zážitkům, na které se nezapomíná.

2. Prostějov

Zámek, stará renesanční a nová radnice s orlojem a věží vysokou 66 metrů, několik kostelů a perfektní výchozí bod pro cyklotoulky po Hané nebo výlet do přilehlé rekreační oblasti u Plumlovské přehrady. Tak zní stručná charakteristika elegantního města, které je známým dějištěm poetických festivalů. Aby ne, vždyť jde o rodiště známého básníka Jiřího Wolkera. Na seznamu dalších prostějovských rodáků najdete vědce Otta Wichterleho a Edmunda Husserleho – významného filosofa a umělce, která se stal učitelem Jeana-Paula Sartra. V Prostějově a okolí se nenudí ani děti. Výčet lákadel je bohatý: hvězdárna s atraktivními programy, botanická zahrada, aquapark Koupelky (funguje v létě) či kozí farma Rozinka v Čelechovicích. Oblíbenou zastávkou dospělých je exkurze do výrobny lihovin Starorežná. Rezervovat si ubytování v Prostějově a pobýt zde pár dní je zkrátka dobrý nápad.

3. Příbram

Pokud se vám v souvislosti s Příbramí vybaví těžba stříbra a později uranu, máte pravdu. Své znalosti si můžete rozšířit o spoustu zajímavostí ve zdejším Hornickém muzeu s unikátními expozicemi. Ale vyčleňte si trochu času i pro návštěvu Svaté Hory – jednoho z nejznámějších mariánských poutních míst ve střední Evropě. K rezervaci ubytování v Příbrami vás však mohou přimět i jiné důvody. Ve městě se nachází jediný památník letecké akrobacie na světě, a tak vás zřejmě nepřekvapí, že se nabízí možnost akrobatického letu s profesionálním pilotem. Menší děti přitahuje aquapark a přes 50 metrů dlouhá „skluzavka“ v dole Drkolnov. A zavítáte-li do města ve Středočeském kraji během zimy, zalyžujete si ve ski areálu Padák.

Publikováno: 11. 01. 2020 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Dovolená v ČR | Dovolená v zahraničí

Autor: Adam Rýdl