Nevíte, jak vybrat cestovní pojištění?

Chystáte se na týdenní lyžovačku do Alp nebo na měsíční výpravu někam za exotikou? I zdánlivě rozdílné cesty však mají něco společného – ať už se vydáte kamkoliv, rozhodně se neobejdete bez cestovního pojištění. A to ani v případě zemí, ve kterých můžete uplatnit evropskou kartičku pojištěnce. Výběr toho nejvhodnějšího pojištění není tak složitý, ale nesmíme zapomenout zohlednit hned několik faktorů (druh cesty, délka pobytu, cílová destinace apod.). Těm z vás, kteří nemají se sjednáváním pojistky žádné zkušenosti, pomůže náš dnešní přehled.

Cílová destinace a účel cesty

Cíl cesty má na sazbě zdaleka největší vliv. Stačí se podívat na srovnání cestovního pojištění, z kterého je jasně vidět, že pojišťovny nastavují taxy dle jednotlivých lokalit. Obecně vzato cena narůstá se vzdáleností cílové destinace, ale také s případnými riziky, které ní turistům hrozí. V praxi se setkáte s ceníky, které jsou rozděleny na Evropu a "zbytek světa", ale i s tarify, které se váží k jednotlivým státům. Na výsledné ceně má svůj podíl také to, zda cestujete jako turisté nebo z pracovních důvodů. V případě pracovní cesty je taxa i dvojnásobná. Tím, že neuvedete skutečný účel cesty, však v žádném případě neušetříte – naopak vám nemusí být případná pojistná událost uznána.

Vybíráme krytí

Hlavní složkou každého cestovního pojištění je krytí léčebných výloh. To využijete v případě, že budete odkázání na lékařskou pomoc nebo nuceni podstoupit hospitalizaci. Prakticky každá pojišťovna nabízí hned několik druhů krytí a platí, že vyšší krytí pokryje náklady, na které se levnější pojištění nevztahuje. Vždy proto zvažte, zda se vám skutečně vyplatí ušetřit několik korun a riskovat, že vás pobyt vyjde o několik desítek nebo dokonce stovek tisíc navíc. Rozhodnete-li se pro lepší pojištění, nezapomeňte se podívat na cestovní pojištění srovnání – pravděpodobně se vám podaří výrazně ušetřit i bez toho, aniž byste museli slevovat ze svých požadavků ohledně krytí.

Dovolená plná sportu a adrenalinu

Velmi obezřetní musíte být zejména tehdy, chystáte-li se v zahraničí provozovat sporty nebo adrenalinové aktivity. Součástí standardního pojištění sice bývá např. rekreační běh nebo lehká cykloturistika, ale lyžování, bungee jumping nebo rafting už zřejmě zahrnuty nebudou. O extrémních sportech se raději ani nezmiňujeme. Sportovní aktivity lze připojistit, ovšem počítejte s výrazným navýšením konečné ceny. Vždy se nezapomeňte ujistit, že pojistka skutečně zahrnuje i váš sport.

K pojistce si můžete připlatit také pojištění zodpovědnosti za škodu či pojištění zavazadel. Klíčovou roli opět hraje to, co budete v zahraniční dělat. V případě cestování s dětmi nebo řízení automobilu není pojištění zodpovědnosti za způsobenou škodu na škodu :-) Jak vybrat cestovní pojištění už víte, ale zapomněli jsme vám prozradit, kde na vás čeká podrobné srovnání. Vyťukejte si do prohlížeče ušetřeno.cz a budete mít jistotu, že za své peníze dostanete to nejlepší.