Kalábrie - dokonalé přírodní scenérie a božský klid

Itálie sice stále patří mezi nejoblíbenější evropské přímořské destinace, nicméně se už dávno neomezujeme pouze na „profláknuté“ letoviska jako je Bibione (proti Bibione nic nemáme, je bezesporu jedním ze symbolů tradičního italského turismu) a míříme do míst, která jsme v minulosti přehlíželi. Jedním z nich je i oblast Kalábrie, která se v posledních letech těší neskutečné oblíbě. Přesto v ní nenarazíte na davy neměckých turistů a budete si moct užívat dokonalé dovolené.

Kalábrie (italsky Calabria) je situována na samém jihu italské kozačky a dělí se na pět provincií. V minulosti byla opomíjena především kvůli absenci známých památek, ale také působení mafie. I dnes je sice Kalábrie jedním z nejchudších regionů (chybí zde průmyslová centra), ale na po zločincích se naštěstí slehla zem. Chcete-li poznat Itálii tak trochu jinak, než jste zvyklí, měli by vaše kroky směřovat právě sem. A co vám může chudá oblast, ve které téměř nenarazíte na známé architektonické skvosty, nabídnout?

Kalábrie se díky absenci průmyslu pyšní takřka neposkvrněnou přírodou, na kterou v ostatních italských regionech nenarazíte. Průzračné moře patří k těm nejčistším v celé Evropě a nabízí bezkonkurenční podmínky pro potápění. Celou oblast pak lemují malebné italské vesničky, rozhlehlé plochy žlutě kvetoucího kopru a citrusové a révové plantáže.

I kdyby v Kalábrii nebylo nic jiného než jen krásné přírodní scenérie, chtěli byste si dovolenou napřesrok zase zopakovat. Ale ani příroda není její jedinou devizou. Tou další je vynikající místní kuchyně a lahůdky v podobě vína s mandlovou a bergamotovou příchutí. A také historické památky. Že jsme v úvodu zmínili, že na ty známě v Kalábrii nenarazíte? Skutečně jich není mnoho a jejich názvy znají spíše odborníci na italskou kulturu, ale přesto je zde množství klášterů, hradů a archeologických nalezišť, z nichž některé patří k nejvzácnějšímu evropskému kulturnímu bohatství. Kálabrie Itálie toho má opravdu hodně co nabídnout a nudit se v ní určitě nebudete.