Franciacorta: Italská perla mezi šumivými víny

Když se řekne "italské bublinky," mnoha lidem ihned napadne Prosecco. Ale co když vám řekneme, že existuje italská odpověď na šampaňské, která si zaslouží vaši pozornost? To je právě Franciacorta! Možná jste o něm dosud neslyšeli, a to z důvodu relativně omezené produkce a skutečnosti, že Italové si ho často rezervují jen pro sebe, případně exportují jen omezené množství lahví. Ale situace se postupně mění a Franciacortu můžete najít i na tuzemském trhu.

Domov šumivých skvostů

Franciacorta, legendární šumivé víno, které v mnoha ohledech připomíná francouzské šampaňské, má svůj domov na severu Itálie, v regionu Lombardie. Vinice, kde se pěstují hrozny pro Franciacortu, leží směrem na jih od malebného jezera Iseo.

Moderní historie Franciacorty začala ve středu 20. století, kdy se místní vinaři začali věnovat produkci špičkových šumivých vín. A co je důležité, používali tradiční metodu, kterou známe z produkce šampaňského - sekundární kvašení v lahvi. V roce 1967 získala vína Franciacorta oficiální apelační označení DOC (Denominazione di origine controllata, což je nejprestižnější označení italských vín), a v roce 1995 byla udělena ještě vyšší kvalifikace DOCG (Denominazione di origine controllata e garantita).

Podobnost s Champagne

Proč se tak často srovnává Franciacorta s vínem z Champagne? Prvním důvodem je již zmíněná metoda výroby, která je totožná. Ale podobné jsou i povolené odrůdy hroznů. Champagne používá Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, zatímco Franciacorta používá Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Bianco. Zatímco Chardonnay dominuje na vinicích Franciacorta a pokrývá zhruba 80 % výsadby, Pinot Noir tvoří kolem 15 % a Pinot Bianco se používá v menší míře, obvykle v kombinaci s dalšími odrůdami.

Dalším výrazným rozdílem je dlouhé zrání na kvasnicích, které Franciacortě propůjčuje bohatost, komplexnost a krémovost chuti, což je nedosažitelné metodou fermentace v nerezových tancích, kterou používá například Prosecco. Minimální doba zrání na kvasnicích je v případě neročníkové Franciacorty 18 měsíců, zatímco pro vína Franciacorta Satèn a Franciacorta Rosé je to 24 měsíců. Nejprestižnější vína Franciacorta Riserva mohou být uvolněna do prodeje až po úctyhodných 67 měsících zrání!

Kategorie Franciacorta

Franciacorta nabízí několik různých kategorií, aby uspokojil různé preference milovníků šumivých vín:

Franciacorta: Neročníkové víno tvořené převážně Chardonnay a Pinot Noir, s možností příměsi až 50 % Pinot Blanc. Druhotné kvašení musí probíhat v lahvi a minimální doba zrání na kvasnicích je 18 měsíců.

Franciacorta Satèn: Víno z bílých odrůd, hlavně z 100 % Chardonnay, s jemnějším perlením. Satèn je vždy lahvován jako Brut.

Franciacorta Rosé: Směs odrůd Pinot Noir, Chardonnay a případně i Pinot Blanc, dává tomuto růžovému vínu typickou aromatiku a barvu.

Franciacorta Millesimato: Ročníkové víno, které musí pocházet z minimálně 85 % z daného ročníku. Tato vína mají delší zrání na kvasnicích a mohou být uvedena do prodeje nejdříve po 37 měsících od sklizně.

Franciacorta Riserva: Vína z excelentního ročníku, která mají delší zrání na kvasnicích, a jsou obvykle uvolněna do prodeje po 67 měsících zrání.

Pokud máte chuť na něco speciálního, co vám zlepší náladu a osvěží smysly, nechte se unést světem Franciacorty. Doporučujeme vyzkoušet vína z produkce vinařství Mirabella, které se vynořilo jako jeden z nejzajímavějších producentů v této malé, ale ohromující oblasti. Franciacorta je nejen šumivým vínem, ale také symbolem italského mistrovství v umění výroby šumivých vín, které může konkurovat i těm nejlepším ze světových skvostů. Tak proč nevyzkoušet tuto italskou perlu a nedopřát si okamžik luxusu ve sklenici? Zakoupíte jej na Vinodoc.cz.


Publikováno: 27. 09. 2023 / Aktualizováno: 29. 09. 2023

Kategorie: Zážitky a dárky

Autor: Anitka Zahrádková