Češi kempování milují. Proč byste měli vyrazit pod stan i vy?

Doby, kdy se v okolí kempů linula vůně paštiky a čeští příznivci kempování vařili polévku z pytlíku, jsou dávno ty tam. Ne, že by zájem o dovolenou ve stanu upadl – Češi však vyžadují vyšší standard než v minulosti a neváhají si za něj připlatit. Pokud kemp není na úrovni, jednoduše si vyberou jiný. Páchnoucí záchodky, restaurace na úrovni páté cenové skupiny a bazén bez tobogánu nemají u turistů šanci.

Stovky kempů a chatových osad

Milovníci kempování si mají z čeho vybírat. Podle Českého statistického úřadu se v Česku nachází více než 500 kempů a přes 300 chatových osad. Jsou rozmístěny rovnoměrně po celé republice a o návštěvníky nemají nouzi. V posledních letech našinci preferují dovolenou v domácím prostředí na úkor pobytu u moře, a to hned z několika důvodů – zhoršené bezpečnostní situace v některých z destinací, kam čeští turisté hojně jezdili v dříve, ale také velmi pěkné počasí a mnohem kvalitnější služby. Tvrzení, že dovolená v kempu je alternativou pro rodiny s menším příjmem, už dávno neplatí.

Dovolená pro chudé? Ani náhodou

Že do kempů vyráží i lidé, kteří nemají hluboko do kapsy, potvrdil personál z půjčovny karavanů v Ostravě. Zapůjčení karavanu na delší dobu může být dražší než last minute u moře. Na nezájem si však nemůže stěžovat ani půjčovna dodávek v Ostravě – spousta rodin si namísto karavanu zapůjčí osobní verzi dodávkového vozu a dovolenou tráví v chatce.

Češi si půjčují karavany, dodávky i osobní vozy

Že je dovolená v Česku rok od roku populárnější, potvrdila také autopůjčovna v Pardubicích. V letních měsících jí ubylo zájemců o zapůjčení vozu na cestu do zahraničí, ale výrazně přibily zákazníci, kteří potřebují spolehlivý vůz na cestování po své vlasti. Automobily si na dovolenou většinou půjčují lidé, kteří příliš nedůvěřují vlastnímu vozu, případně žádné auto nevlastní, protože by pro ně znamenalo zbytečné náklady (pojištění, výměna auto oleje, opravy...).

Našinci si libují ve vysokém standardu

A na základě jakých kritérií se návštěvníci kempů rozhodují, zda na daném místě setrvají, nebo se vydají o dům dál? Preference bývají různé – rodiny vyžadují klidné prostředí a dostatek atrakcí pro děti, mladší generace zase přítomnost diskoték a možnost nočního využití. Pro rybáře je jasnou volbou kemp, poblíž kterého lze chytat ryby. Co však čeští kempaři rozhodně neodpouštějí, jsou špinavé záchody a neudržovaný areál. Také si rádi připlatí za příjemný personál, kvalitní jídlo a sportoviště.

Publikováno: 02. 09. 2018 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Dovolená v ČR | Relaxace

Autor: Adam Rýdl

Tagy: lázně maďarsko | česko kempování | kempování trendy