5 praktických tipů, jak se připravit na dovolenou u moře

Konečně se blíží termín dovolené, na kterou se těšíte minimálně několik měsíců. Každý správný realista však tuší, že na určité věci je vhodné myslet v dostatečném předstihu. Jinak se může dovolená pokazit a nezachrání to ani vás smysl pro improvizaci. Abychom vám cestování usnadnili, zaměřili jsme se na nejdůležitější aspekty pohodového cestování. Inspirujte se!

1. Než vyrazíte, posilujte imunitu

Opravdu vás nenapadá, proč byste měli před odjezdem myslet na imunitu? Důvod je prostý, přesun do jiného prostředí může organismus pořádně rozhodit. Jetlag, jiné složení stravy a často i voda s obsahem bakterií, na které nejste zvyklí – taková kombinace může mít fatální dopad průběh dovolené. Proto minimálně několik týdnů předem konzumujte dostatek ovoce a zeleniny. A nezapomeňte ani na ty s obsahem vitamínů C a D a betakarotenu. Společně s kosmetikou na opalování ochrání vaši pokožku před nebezpečným UV zářením.

2. Sbalte si kvalitní opalovací kosmetiku

Pokud vlast opouštíte s alabastrovou pokožkou, je velmi pravděpodobné, že se hned prví den spálíte. Po zbytek dovolené budete na hotelovém pokoji nebo v baru. Nepodceňujte proto význam ochrany kůže a přibalte si s sebou kvalitní opalovací kosmetiku. Připlaťte si za produkty s šetrným složením a neomezujte se na krémy – dobrou volbou je také snadno vstřebatelná opalovací mlha, která se nemusí roztírat. K nejlépe hodnoceným produktům patří opalováky Photoderm od Biodermy.

3. Mějte s sebou dostatečnou hotovost

Jistě jste již četli nejeden příběh o cestovateli spoléhajícího se na kreditní/debetní kartu, která mu z určitých důvodů nefungovala. Poučte se z nich a vezměte si sebou adekvátní částku v hotovosti. Nemusí se jednat o desítky tisíc, ale rozhodně se nespoléhejte pouze na elektroniku. Mít část peněz cash je zkrátka výhoda.

4. Sjednejte si dobré cestovní pojištění

Kolik již bylo lidí, kteří měli cestovní pojištění ke kreditní kartě… Když došlo na věc, pojišťovna jen stroze oznámila, že pojistná událost není předmětem krytí. Věnujte proto pár hodin porovnání produktů a sjednejte si cestovní pojištění s odpovídajícími parametry. Od věci jistě nejsou ani příplatková pojištění zavazadel či odpovědnosti za škodu.

5. Naučte se základní fráze mateřského jazyka

Kdo umí dobře anglicky, domluví se téměř všude. Přesto je vhodné umět pár základních frází i v úředním jazyce dané destinace. Nikdy nevíte, do jaké situace se dostanete – a třeba vám pomůže někdo z místních. Dotyčný však nemusí ovládat angličtinu, a tak se vám bude znalost jeho řeči hodit

Publikováno: 30. 07. 2019 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Dovolená v zahraničí | Relaxace

Autor: Adam Rýdl

Tagy: maďarsko lázně | maďarsko termály