Nuda v lockdownu? Nebojte se začít šít

Každý z nás má zájmy a koníčky, které mu přináší radost, uspokojení a také možnosti stále se zlepšovat. Ani šití na tom není jinak. A i když momentálně nemůžeme cestovat a poznávat krásy okolního světa, nikdo nám nemůže zabránit v kreativním tvoření. Oprašte šicí stroj a spíchěnte si něco hezkého na sebe!

Dříve se šilo doma naprosto běžně, když někdo potřeboval nebo chtěl něco na sebe alespoň trochu jiného, než měli všichni. Když se v obchodech objevil dostatek oblečení všech typů, velikostí a barev, bylo často jednodušší si něco koupit než ušít. A levné kousky ani nestály za to, abychom je spravovaly, prostě se koupilo oblečení nové. V současné době však slaví šití velký návrat. Svou zásluhu na tom má nejen současná situace, kdy hledáme nové možnosti a snažíme se zabavit, ale také touha po jedinečnosti. Nosit to, co mají všichni okolo, nebaví asi nikoho. Chceme originální kousky, které máme jen my a k tomu nám samozřejmě šicí stroj a trochu zručnosti pomůže. Pro začátek volíme jednoduché střihy, které není nutné upravovat a sbíráme zkušenosti. Postupem času se pak můžeme pustit do složitějších věcí.

Ulehčení práce

U nových věcí, které se učíme, nás může překvapit množství informací. Když si vybavíme maminku, jak seděla u šicího stroje, ten párkrát zavrčel a pod rukama se jí z kusu látky objevila nová sukýnka nebo tričko, vypadá to jednoduše. Když ale ke stroji sedneme, najednou musíme myslet na mnoho věcí. Není kam chvátat, vyzkoušet lze vše postupně a také získat potřebnou šikovnost. Moderní šicí stroje mají mnoho funkcí, které nám práci ulehčí a ušetří nám trápení i čas. Overlock umí začistit švy v jednom kroku, kdy stříhá, sešívá i začišťuje a je nepostradatelným pomocníkem při práci s úplety a pružnými materiály. Stejně užitečný je coverlock zakončí okraje látky speciálním krycím nebo prádlovým stehem. Velkým pomocníkem jsou také speciální jehly do šicích strojů, které se vyrábí v různé tloušťce a s různým tvarem hrotu. Vybíráme je podle toho, co chceme šít.

Naučit se rozumět si se šicím strojem není složité, ale je potřeba trpělivost a zkoušení. Když ale pak obléknete své první, vlastnoručně ušité tričko, vynaložený čas i práce se vám vrátí.