Základní pravidla bezpečnosti při vodáctví: Pozor na rozmary počasí i nepřehledné úseky

Vyrazit v létě s rodinou nebo partou kamarádů, či kolegů na vodu je u nás stále populárnější letní aktivitou. I když se sjíždění řeky na raftu nebo kánoi nemusí na první pohled zdát jako nebezpečné, je potřeba mít před řekou respekt a dbát na důležitá bezpečnostní pravidla. Jaká to jsou?

Poznejte sjížděný úsek

Ještě před tím, než na vodu vyrazíte, zjistěte si vše o vodácké obtížnosti konkrétního úseku, náročnosti a počtu jezů, které budete muset překonat. Zajímat by vás mělo i to, v jakých částech můžete, nebo naopak nemůžete, zastavit u břehu. Udělejte si také detailní přehled o tom, kde si můžete odpočinout a načerpat nové síly, případně, kam složit večer hlavu. Veškeré důležité informace najdete na webech, které mapují přehled vodáckých řek v ČR, případně se nebojte zeptat na důležité informacepůjčovně raftů nebo lodí, kde si vodácké vybavení půjčujete.

Nezapomeňte na vestu, ale alkohol nechte doma

Plovací vesta není zbytečným luxusem, nýbrž nezbytností, která by vám neměla v žádném případě chybět. Pořizovat si ji nemusíte, v naprosté většině případů vám ji půjčí v každé lepší půjčovně lodí na Vltavě nebo jiné sjížděné řece. Na co byste naopak měli zapomenout, je konzumace alkoholu během jízdy. I když od 1. března 2023 platí novela zákona povolující ve vybraných úsecích sjíždět tuzemské řeky i pod mírným vlivem alkoholu bez hrozby pokuty, raději to neriskujte. I malé množství alkoholu v krvi totiž dokáže zakalit náš úsudek a schopnost správně se v krizové situaci rozhodnout.

Zkontrolujte aktuální podmínky

Stejně tak jako vodáckou obtížnost a znalost řeky jako takové, je nutné informovat se dopředu též o jejím aktuálním stavu. Měli byste vědět, jaká je momentální a optimální hladina řeky, jak a v jakých úsecích je silný proud či jestli aktuálně nehrozí nebezpečí prudkého zvýšení hladiny řeky, které je v naprosté většině případů závislé na počasí. Ještě než na vodu vyrazíte, objektivně zhodnoťte fyzickou zdatnost a zkušenosti všech členů posádky. Nikdy také nevyrážejte na vodu osamocení. Skupinu by vždy měla tvořit minimálně tři plavidla.  

Publikováno: 02. 09. 2023

Kategorie: Outdoor

Autor: Alžběta Dlabalová