Na cyklistickou dovolenou si pořiďte nosiče kol na tažné zařízení

Pandemie koronaviru spoustě z nás změnila plány na dovolenou. I v Česku se však dá zažít pěkný odpočinek, nejlépe ten aktivní. Jelikož jsme národ cyklistů, mnoho Čechů si naplánovalo právě cyklistickou dovolenou. Ti, kteří chtějí více času prosedět ve sklípku než na sedátku kola, se vydají na jižní Moravu. Milovníci rychlých sjezdů třeba na Singltreky pod Smrkem, dále jsou na kolo skvělé Jeseníky nebo Šumava. Ať už se však vydáte kamkoliv, budete tam potřebovat kola nějak dopravit. Ve spoustě regionů, kde je cyklistika populární, je možné si kola půjčit. Pokud však máte vlastní, vždy je lepší vzít si je s sebou. Se svým kolem umíte zacházet a cítíte se na něm jistěji. Kromě toho půjčovné také nemusí být zrovna nejlevnější.

Nosiče kol raději na střechu, páté dveře či na tažné zařízení?

V praxi se setkáte s nosiči kol na střechu, na tažná zařízení či na páté dveře. Střešní nosiče jsou nejlevnější, jenže mají obrovskou nevýhodu v podobě manipulace s koly. Navíc citelně zhoršují jízdní vlastnosti, musíte hlídat průjezd mostů či garáží, zvyšuje se také spotřeba paliva. Pro elektrokola jsou navíc nevhodné. Nosiče kol na tažné zařízení jsou sice dražší a musíte si požádat o vydání třetí registrační značky na nosič, ovšem výhody převažují. Spotřeba je nízká, s koly se snadno manipuluje, dají se využít i pro elektrokola. Poslední variantou jsou ještě nosiče na páté zadní dveře, avšak s těmi se příliš často nesetkáte. Nelze je použít na sedany, zvyšují spotřebu, protože kola přesahují přes střechu, omezují výhled zadním okýnkem, při montáži či demontáži se častokrát poškodí lak. Výhodou je opět volná střecha, na kterou pak při cestě na dovolenou můžete umístit i střešní box.

Podle čeho si vybrat nosič na tažné zařízení?

V prvé řadě podle toho, kolik kol potřebujete převážet. Dále sledujte například zda je možné převážet i elektrokola, některé nosiče jsou k tomu přímo určené. Dobré je sledovat i možnost naklápění, abyste mohli i s nasazeným nosičem otevřít páté dveře. Další konkrétní vlastnosti a parametry nejlépe uvidíte už na reálných příkladech. Podívejte se například do e-shopu Filsonstore.cz, který prodává autoboxy i nosiče kol značek Thule, Hakr, M-Way, Atera a mnohých dalších.