Cestování na blind letos ustoupí do pozadí, lidé touží po odpočinku

Nízkorozpočtové cestování nebo cestování na blind, které se v předešlých letech těšilo velké oblibě, letos údajně vystřídá typický dovolenkový scénář. Čeští turisté se po dvou letech restrikcí těší do resortů a dá se předpokládat vyšší zájem o all inclusive pobyty.

Tento obrat má na svědomí bezesporu uplynulá pandemie koronaviru, která se aktuálně celosvětově uklidňuje a lidé mají opět na vybranou. Některé země již kompletně zrušily opatření pro covidu, a tak ani není potřeba očkování nebo jiné prokázání se o bezinfekčnosti. Celé situaci ale nahrává i to, že se lze ve spoustě zemích již pohybovat bez respirátorů, což byl i jeden z důvodů, který lidi od dovolené v posledních letech odrazoval.

Cestovalo se méně a Češi mají nyní v plánu si poslední dva roky vynahradit ve velkém stylu. Větší zájem je tak o pobyty u moře, a to i od mladší generace, která za jiných okolností cestuje spíše nalehko a za méně peněz. Lidé si chtějí jednoduše odpočinout a hodit starosti všedních dnů za hlavu.

Destinace bez covidových opatření

A kam lze aktuálně cestovat bez omezení? Turistům jsou kompletně otevřené země jako Bulharsko, Dánsko, Chorvatsko, Madeira, Řecko nebo Velká Británie. Také například Jamajka, Kostarika či Mexiko. Pouze příjezdový formulář pak vyžaduje Dominikánská republika, Maledivy či Argentina. Postupem času se ale otevírají další evropské i neevropské země a předpokládá se, že si bude z čeho vybírat.

Mnoho lidí tak s výběrem destinace nadále čeká a chce využít last minute nabídek cestovních kanceláří. Zde ovšem nejistota končí a vypadá to, že se pro letošek Češi rozloučí s cestováním naslepo. To je sice dobrodružné a pro mnohé lákavé, nabízí ovšem daleko nižší úroveň komfortu.

Bez pojištění ani ránu

Zástupci rezervačních portálů a leteckých dopravců i tak ale upozorňují, že je na místě sjednání cestovního pojištění, které může turisty ochránit v případě nenadálých okolností. „Jestli nás poslední dva roky něco naučily, tak zejména to, že nikdy nevíme, co se stane. Situace teď vypadá klidně, úplně jinak to ale může vypadat po létě. Pokud si tak někdo plánuje nyní kupovat letenky nebo rezervovat ubytování, určitě je vhodné i sjednat cestovní pojištění. U nás to lze zařídit na pár kliknutí,“ říká Aleš Rothbarth ze srovnávacího portálu pojištění Klik.cz.

Rothbarth dále upozorňuje, že pokud si někdo zařizuje dovolenou přes cestovní kancelář, měl by mít přehled o storno podmínkách, případně flexibilitě celého zájezdu. „Cestovky se naučily reagovat na změny týkající se covidu a mnohdy už nabízí flexibilní termíny či dokonce změnu destinace. Vše by mělo být řádně ukotveno v podmínkách a kupující musí vědět, jaké má možnosti v případě, že se situace vyvine negativně,“ uzavírá Rothbarth za Klik.cz.

Publikováno: 06. 05. 2022

Kategorie: Dovolená v ČR | Zajímá vás

Autor: Adam Rýdl