Chystáte se do Ruska? Bez víza se neobejdete!

Máte v plánu cestu do Ruska? Chystáte-li se Ruskou federaci navštívit z turistických nebo obchodních důvodů, budete potřebovat vízum a to i v případě, kdy přes zemi pouze cestujete. Vyřízení víza není nikterak složité, ale přesto se neobejdete bez určitých dokladů. Prozradíme vám, jak na to.

Jak vyřídit turistické vízum do Ruska

Turistické vízum do Ruska je platné na dobu až 30 dní a požádat o něj můžete na některém ze zastupitelských úřadů RF, které se nachází v Praze, Brně a Karlových Varech. Osobní přítomnost není nutná a vyřízení trvá 7 – 10 dní. Za příplatek pak rychleji. Je však nezbytné doložit:
  • platný cestovní pas, jehož platnost neskončí do doby 6 měsíců pot skončení platnosti víza. V pase musí být volná stránka, na kterou úředníci vylepí vízum.
  • cestovní pojištění platné po celou dobu trvání pobytu
  • jedna pasová fotografie (3 x 4 cm)
  • pozvání od soukromé osoby nebo turistické agentury
Turistická víza do Ruska lze využít také v rámci obchodní cesty. Umožňují jednorázový vstup a na místě je lze prodloužit až na dobu 180 dní. Nezapomeňte, že do vymezených částí země budete potřebovat speciální povolení, které lze získat na některé z poboček Federální migrační služby. Povolení vyřizujte v dostatečném předstihu.

Jak vyřídit business vízum do Ruska

Proces vyřizování obchodního víza do Ruska se od výše uvedeného turistického víza příliš neliší. Firmy a fyzické osoby, které do Ruské federace míří za obchodem, se ovšem neobejdou bez služebního pozvání. Vízum je platné na 1 až 12 měsíců a při opakované žádosti až 24 měsíců.

Cestování přes Rusko

Bez víza do Ruska se neobejdete ani v případě transitu. Transitní víza platí po dobu 10 dnů a k jejich získání musíte doložit kopie dopravních cenin, které slouží jako doklad transitního charakteru cesty. Další užitečné informace, které vám vyřizování víza do Ruska usnadní, najdete na webu www.vizadosveta.cz. Agentura Agnesa Bohemia, která portál provozuje, navíc nabízí zajištění libovolného víza do světa. Nemáte-li čas na vyřizování, případně si nejste jistí, jak získat pozvání do dané země, neváhejte ji kontaktovat.