Tipy na výlety v Českých Budějovicích aneb proč se vydat na dovolenou právě do této jihočeské metropole?

CBnamKam na dovolenou za relaxací, poznáním a novými zážitky? Co takhle do „Budějic“? Jihočeská metropole nabízí pestrou směsici rozličných turistických zajímavostí a patří k nejoblíbenějším turistickým cílům. V Českých Budějovicích a jejich okolí poznáte atmosféru dob dávno minulých, vypravíte se po první koněspřežné železnici na evropském kontinentě, ochutnáte skvělé pivo či vyhlášené jihočeské kapry. A to je teprve začátek!

Co byste měli vědět o Českých Budějovicích, než se vydáte na cestu?

České Budějovice založil v roce 1265 Přemysl Otakar II, po kterém bylo pojmenováno hlavní náměstí. S úctyhodnými rozměry 133 x 133 m jde o vůbec největší čtvercové náměstí v České republice a jedno z největších v Evropě. Uprostřed českobudějovického náměstí stojí barokní Samsonova kašna a v její blízkosti legendární bludný kámen. Budete-li chtít prozkoumat centrum města z ptačí perspektivy, doporučujeme výhled z Černé věži. Tato 71,9 m vysoká stavba sloužila jako hlásná a strážná věž a v neposlední řadě také symbolizovala bohatství města. Černá věž snoubí gotickou a renesanční architekturu a je o 36 cm odkloněná od svislé osy. Největší z jejích zvonů – Bummerin – váží úctyhodných 3 700 Kg.

Kdo neochutná Budvar, jako by v Budějovicích ani nebyl

Pokud nepatříte k zarytým abstinentům, pak je pro vás ochutnávka originálního prémiového ležáku Budweiser Budvar povinná. Vždyť kde jinde ochutnat pivo světového formátu než právě Českých Budějovicích? Zavítáte-li do návštěvnického centra pivovaru, budete si moct prohlédnout zajímavou multimediální expozici s názvem Příběh budějovického piva. Na konci prohlídky ochutnáte pivo přímo v ležáckém sklepě. Zachutná-li vám zlatavý mok natolik, že se ho nebudete moct nabažit, skočte si do Masných krámům - nejznámější českobudějovické pivnice. Budvar

V obležení památek

České Budějovice a jejich okolí, to není jen pivo, ale především nespočet architektonických skvostů. Mezi nejromantičtější místa patří zřícenina hradu Dívčí kámen, která je zasazena do skalnatého ostrohu nad údolím Vltavy. Jde o jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů v Česku a téměř po celou dobu ho měl v držení slavný rod Rožmberků. Co by kamenem dohodl leží Hluboká nad Vltavou, jeden z nejnavštěvovanějších zámků a neméně zajímavé je i bývalé hornické město Rudolfov s naučnou stezkou v okolí. A tak trochu jiný pohled na místní památky nabízí kostýmované noční prohlídky po stopách českobudějovických strašidel. Shrnuto a podtrženo, budete mít co dělat, abyste poznali alespoň část zajímavostí, které jsou v jihočeské metropoli k vidění. K poznávání a objevování místních skvostů vám rozhodně nebude stačit jeden den a proto se předem poohlédněte po ubytování.

Tip na levné ubytování v Českých Budějovicích

Chcete mít vše po ruce? Ubytujte se v centru! Cenově dostupné a přesto velmi komfortní ubytování nabízí penzion České Budějovice „U Zelené Ratolesti“. Penzion se chlubí bohatou historií a jako zájezdní hostinec fungoval již od roku 1821. Od roku 1958 je na seznamu nemovitých kulturních památek. Penzion se nachází jen 400 m od areálu výstaviště a jeho součástí je i stylová restaurace Kozlovna. Ubytovat se můžete v některém z devíti útulných pokojů, na kterých je zdarma k dispozici wi-fi připojení. Platit nebudete ani za parkovací místa, kterých je u penzionu dostatek. Jako největší výhodu ubytování v penzionu U Zelené ratolesti pravděpodobně shledáte jeho „strategickou polohu“ - všechna atraktivní místa jsou takřka na dosah ruky. Sportovci ocení přítomnost cyklostezky vedoucí přímo k zámku Hluboká nad Vltavou, ale také nedaleký plavecký bazén a atletický stadion. K tomu přičtěte skvělou kuchyni, příjemné prostředí penzionu a usměvavý personál. Ubytování v Českých Budějovicích v penzionu U Zelené Ratolesti umocní vaše zážitky z dovolené v Jižních Čechách a zároveň si oddechne i vaše peněženka. Lepší poměr ceny a kvality ubytování jsme zkrátka nenašli. Rezervaci a další informace o penzionu i o Českých Budějovicích najdete na www.uzeleneratolesti.cz. Penzion Foto: David Suk, Norbert Aepli, Wiki Commons