Cena víza do USA: Kolik stojí propustka do „země neomezených možností“?

Rozhodli jste se, že si splníte svůj dávný sen a podíváte se za oceán? Spojené státy americké neboli USA mnozí považují za „zemi zaslíbenou“, kde je možné úplně všechno. Ale než se vydáte za úchvatným panoramatem newyorských mrakodrapů či na prosluněné kalifornské pláže, musíte si zajistit legitimní vstup. Potřebujete snad vízum? Ne tak docela – Česká republika je na seznamu zemí, pro které platí bezvízový styk. Přesto musíte zažádat o povolení prostřednictvím elektronické žádosti ESTA.

Kolik vás TO bude stát aneb jaká je cena víza do USA?

Vízum vás nebude stát ani korunu, protože ho nepotřebujete. Otázka by měla znít jinak, a to:“Kolik stojí elektronická žádost ESTA?“. Celková částka činí 72 USD (včetně poplatku vládě Spojených států ve výši 14 USD). Elektronická žádost ESTA (Electronic System for Travel Authorization), lidově ESTA víza, je povinná pro každého cestujícího, který má zájem o vstup do USA. Povolení vydává Americké imigrační oddělení od roku 2008 a jeho smyslem je náhrada klasického víza a umožnění vstupu návštěvníkům jakožto „ne-imigračním osobám“.

Co se stane, když formulář ESTA nevyplníte?

Cestovní dokument ESTA je dostupný pouze online a musí ho vyplnit každý zájemce o získání cestovního povolení. Bez něj vám úředníci neumožní cestovat po USA. Proces není složitý, ale nevyhnete se poskytnutí určitých osobních informací. Např. o aktuálním zdravotním stavu a účelu cesty. K podmínkám patří vlastnictví elektronického nebo digitálního cestovního pasu odpovídajícího požadavkům programu bezvízového styku. Dále pak zpáteční letenka.

Jakou má „ESTA vízum“ platnost?

Povolení ESTA je platné po dobu dvou let. Dojde-li k překročení této lhůty, případně ke zrušení, pozbývá platnosti. Vyprší-li vám povolení v době, kdy cestujete po Spojených státech, nic se neděje – dokument musí být platný v době vstupu do země. Spoustu dalších užitečných informací najdete na estaviza.cz.