První dovolená s obytným vozem či přívěsem: Na co se připravit?

Češi v posledních letech znovuobjevují kouzlo dovolené v kempech, a mnozí dokonce i mimo ně, tzv. „na divoko". Spousta našinců vyměnila pohodlí hotelového pokoje za přívěs či obytné auto a nemohou si změnu vynachválit. Ostatně aby ne, vždyť moderní karavany nabízí velmi komfortní zázemí a skvělou výbavu - o snížení standardu tak nemůže být řeč. Že byste něco takového také rádi podnikli, ale netušíte, jak udělat první krok? V tomto článku najdete všechny podstatné informace.

Hurá do půjčovny

Vlastnit obytný vůz či karavan je bezesporu příjemný pocit, ale musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Pokud momentálně nemáte stovky tisíc korun bokem, raději se přikloňte k pronájmu. To samé platí i pro ty z vás, kteří si chtějí karavaning vyzkoušet - zatím nevíte, jestli vás bude tento způsob dovolenkování bavit a naplňovat. Možná nakonec dojdete k závěru, že vám ročně stačí týden či dva v kempu - v takovém případě pro vás bude mnohem ekonomičtější pronájem.

Obytný vůz, nebo přívěs?

Než začnete s plánováním cesty, budete muset učinit zásadní rozhodnutí. Pojedete vlastním vozem s připojeným přívěsem, nebo si zapůjčíte obytné auto? Obě varianty mají svá pro i proti. Obytný přívěs neboli karavan představuje dobrou volbu pro rodiny, protože - oproti obytným vozům - nabízí více prostoru a je lepší na delší zastávky v kempech. Po zakotvení můžete vyrazit osobním autem po okolí a nebudete muset vše balit. V případě delších zastávek se karavan stane vašim přístavem, do kterého se po náročném dni plném objevování nových zážitků rádi vrátíte. Mějte však na paměti, že přívěs neutáhne každé vozidlo. Budete potřebovat těžší auto se silnějším motorem. Zároveň se připravte na náročnější řízení, především pak couvání a zatáčení. Nevýhodou jízdy s karavanem je i nižší cestovní rychlost. Některé moderní přívěsy sice umožňují až 120 km/hod, ale obecně je doporučována max. rychlost do 100 km/hod. Při delší trase se může rozdíl projevit podstatně delší dobou cestování. K výhodám obytného vozu patří kompaktnější rozměry, což ocení každý, kdo nemá zkušenosti s jízdou s delší soupravou. Dále pak jednodušší parkování, a to i na městském parkovišti, u památek apod. Některá obytná auta pojmou i menší dopravní prostředky v podobě skútru či kola.

Co ještě byste měli vědět?

První cesta s „obytňákem" či přívěsem se obvykle nese v duchu nervozity. Proto byste si měli předem osvojit základy řízení a projet se na kratší trase v pomalejším tempu. Seznamte se s reakcemi vozu, brzdnou dráhou a specifiky couvání. Získáte díky tomu jistotu a budete cestovat bezpečněji. Ale teď už hurá na stránky známé půjčovny karavanů a obytných vozů bydliky.cz - odborníci vám rádi doporučí vhodný model a poradí se vším, co vám zatím není jasné. Svou první dovolenou po kempech si určitě užijete plnými doušky!

Publikováno: 17. 09. 2018

Kategorie: Aktivní dovolená | Zajímá vás

Autor: Adam Rýdl

Tagy: dovolená v karavanu | první dovolená s karavenem