Přírodní rezervace Milovice představí 3 druhy velkých kopytníků

Zubři, divocí koně a pratuři. Tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků máte v Česku možnost vidět na jednom místě, konkrétně v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Milovice. Nachází se u měst Milovice a Benátky nad Jizerou, výhledy na zvířata si zde užijete ze speciálních pozorovatelen. Lokalita Milovice-Mladá bývala vojenským prostorem, a právě díky tomu se v ní podařilo zachovat bohatou biodiverzitu. Činnost vojáků totiž napodobila přirozené narušení porostů, které v minulosti v přírodě prováděli kopytníci. V lokalitě se tedy zachovaly louky bohaté na ohrožené druhy ptáků, motýlů a jiných živočichů. Dnes je tato přírodní rezervace obnovená.

Velcí sudokopytníci sem byli navráceni

Na začátku roku 2015 byli do rezervace transportováni divocí koně z Velké Británie. Později přibyl i zubr evropský a pratuři. Pratur přicestoval zase z Nizozemska. Od té doby je česká krajina domovem těchto zvířat. Daří se jim zde žít v harmonii a vy se o tom můžete přesvědčit.

Rezervace Milovice je přístupná veřejnosti

Přírodní rezervace Milovice si klade za cíl nejen chránit biodiverzitu, ale také přibližovat všem návštěvníkům, jak důležitá je ochrana přírody. Můžete se sem zajet podívat i se svými dětmi. V rezervaci jsou vystavěné vyhlídkové plošiny, z nichž máte šanci unikátní zvířata skvěle zahlédnout.

V Česku existuje spousta projektů na záchranu přírody

Nevěděli jste, že přírodní rezervace s velkými sudokopytníky existuje? Stojí za ní celostátní nezisková organizace Česká krajina. Na kontě má ještě další zajímavé projekty jako Návrat zubrů do ČR, Návrat praturů, Návrat divokých koní, Záchranný program losa evropského apod. Jde o neziskovou organizaci, proto se o projektech nedozvídáte z reklam. To ale neznamená, že by nebyly důležité nebo úspěšné. Kolem nás probíhá spousta dobrých iniciativ.

Publikováno: 31. 08. 2021

Kategorie: Dovolená v ČR | Dovolená v zahraničí

Autor: Adam Rýdl