Není sport, jako sport. Jak si sjednat správné cestovní pojištění?

Nemůžete se dočkat, až budete své oblíbené sporty provozovat na dovolené v zahraničí? Pak jistě víte, že v případě úrazu vás může pobyt stát mnohonásobek toho, co ubytování v luxusním hotelu. Zdravotnická péče je v některých zemích velmi drahá a bez vhodně zvoleného cestovního pojištění budete na její úhradu sami. Především byste se však měli seznámit s chápáním sportů z pohledu pojišťoven. Ty totiž rozlišují rekreační, adrenalinové a extrémní sporty.

Co je rekreační sport?

Za rekreační sporty na dovolené jsou obecně považovány oddechové a běžné sportovní aktivity, které pojišťovna řadí mezi méně rizikové. Ovšem pozor: pokud se některého z rekreačních sportů zúčastníte v rámci sportovní soutěže, již se neobejdete bez připojištění. Některé pojišťovny mají výčet rekreačních sportů velmi obsáhlý. Dobrým příkladem je ERGO pojišťovna, která má v základním cestovním pojištění více než stovku aktivit.

Adrenalinové a extrémní sporty

K úrazu lze samozřejmě přijít také při hraní fotbalu s partou přátel, ale některé sporty jsou zkrátka považovány za mnohem rizikovější a pojišťovny je řadí do zvláštních kategorií. V případě zmíněné ERGO pojišťovny si lze sjednat dva typy připojištění, a to pro adrenalinové a extrémní sporty. Měli byste vědět, že mezi adrenalinovými a extrémními sporty jsou mnohdy jen malé rozdíly – například potápění do hloubky 50 m spadá do kategorie připojištění adrenalinových sportů, zatímco potápění ve větší hloubce mezi sporty extrémní. Potápěče přitom může strhnout proud níže, než kde ještě platí připojištění. Dalším příkladem je vysokohorská turistika – také v případě této aktivity hraje roli nadmořská výška. Resumé? Než vyrazíte za novými zážitky, ujasněte si, jaké sporty budete provozovat a sjednejte si pojištění, které danou aktivitu skutečně zahrnuje. Bude vás stát maximálně několik desítek korun za den a poskytne vám patřičnou ochranu.