Jede se lyžovat do Lipna nad Vltavou

V poslední době jsme se věnovali především exotickým destinacím a plánováním letní dovolené. Jako bychom zapomněli na to, že teploměr ukazuje záporné hodnoty a za okny sněží jedna radost. A protože by byla škoda zimu přečkat pouze a jenom u rodinného krbu, vydáme se spolu za perfektní lyžovačkou. Tentokrát se však nepojede do Alp, ale na Lipenskou přehradu. Nebojte, nezbláznili jsme se – na samém okraji se totiž nachází čtyřhvězdičkový hotel Orsino, který je skvělým výchozím bodem pro všechny milovníky snažných radovánek. Ti mají na výběr hned ze dvou skiareálů – Kramolínu na české a Hochficht na rakouské straně.

Vítejte v Horní Plané

Horní Planá je městečko, které se nachází na okraji vodní nádrže Lipno. Díky své poloze jelyž poměrně vyhledávaným turistickým cílem a nabízí návštěvníkům široké spektrum aktivit, které mohou provozovat po celý rok. Během léta jsou to především vodní sporty jako je yachting, windsurfing, ale i spousta suchozemských sportů. Do regionu se sjíždí příznivci cykloturistiky a in-line bruslení, aby si vyzkoušeli některou z mnoha atraktivních cyklostezek či tras, které jsou vhodné pro in-lajn brusle. Na své si přijdou i příznivci golfu, na které zde čekají hned tři golfové kluby. Zapomenout bychom neměli ani na nejrůznější adrenalinové zážitky v podobě bobové dráhy, motokár, paintballu či lanového centra. Jakmile se na Lipně vytvoří ledová krusta, můžete si nasadit brusle (lze si je vypůjčit v místní Maríně) a vyzkoušet si místní upravenou dráhu. Ta hned po lyžování nejoblíbenější atrakcí a využívají ji i profesionální bruslaři. Vraťme se však k lyžování na Hochficht a Kramolínu.

Českorakouská lyžovačka

Skiareál Kramolín leží ve výšce 700 až 900 metrů a na využívají ho především začátečníci a středně pokročilí lyžaři. Na některé ze sedmi sjezdovek si skvěle zařádí i rodiny s dětmi, pro které zde bylo vybudování i dětské hřiště. Kromě toho si můžete užít novou snowcrossovou dráhu a večer se oddat lyžování na osvětlené sjezdovce. Ve skiareálu nechybí bary, restaurace a samozřejmostí je i půjčovna lyžařského vybavení, skiservis a lyžařská škola pro ty, kteří se lyžovat teprve učí. Parkování na přilehlém parkovišti je zcela zdarma. Ski areál Hochfich potěší i náročnější a pokročilé lyžaře. Kromě lehkých sjezdovek určených spíše pro rekreační jízdu zde najdete i závodní sjezdovku FIS, která dostatečně prověří vaše lyžařské umění. Hochficht poskytuje i kvalitní zázemí pro snowboardisty a běžkaře. Na samém vrcholu byla postavena boarder&ski-crossová dráha s rychlými klopenými zatáčkami a skokánky. Provozovatelé mysleli i na děti, kterým je určen místní Sunny Kids Park se zastřešeným pojízdným pásem, který ratolesti a jejich rodiče chrání před větrem.

A kde se ubytovat?

Čtyřhvězdičkový hotel Orsino, který jsme zmínili již v úvodu, patří mezi nejoblíbenější ubytovací zařízení a nabízí ubytování v komfortně zařízených pokojích, příjemnou restauraci a wellness zónu, na kterou nedáte po vydatné lyžovačce dopustit. Hledáte-li ubytování u Hochficht, které je cenově dostupnější, vyzkoušejte apartmány Hecht. I ty se nachází v Horní Plané a chlubí se překrásným výhledem přímo na jezero. Součástí každého apartmánu je vlastní kuchyňka, sprchový kout, záchod, televize a bezplatné připojení k internetu.