Jak vybrat boty na snowboard? Stručný průvodce pro začátečníky

Rozhodli jste se, že vyměníte lyže za snowboard, ale hned v zárodku jste narazili na problém? Pokud si nevíte rady s výběrem snowboardové obuvi, jste tady správně. Připravili jsme pro vás návod s mnoha praktickými tipy. Výběr správných bot na snowboard není radno podcenit. Jsou klíčové a závisí na nich kvalita jízdy. Nevhodně zvolený model vám snowboarding znechutí. A navíc byste měli přihlédnout také ke své úrovni. Pro začátečníka je určena jiná snowboardová obuv než pro profíka. Zároveň přijměte fakt, že právě botami vaše cesta k ideální snowboardové výbavě teprve začíná. Obuv představuje pomyslný odrazový můstek pro výběr prkna, respektive jeho šíře, a velikosti vázání.

Od čeho se "odpíchnout"?

Snowboardové boty jsou důležité, protože přenáší pohyby, tlak a energii na snowboard. V souvislosti s obuví pro tento sport si většina sportovních nadšenců okamžitě vybaví zejména měkké boty do měkkého vázání. V čem tkví jejich výhody? Umožňují ideální přenos tlaku na hranu prkna a současně jsou dostatečně volné, takže se s nimi dá jezdit na sjezdovce, v prašanu i ve snowparku. Co se týče tvrdých snowboardových bot, na první pohled vypadají jako lyžařské přezkáče. Nepoužívají se příliš často – využití nachází především u alpinboardů.

Jakou zvolit velikost?

Správná velikost je naprosto zásadní – takříkajíc přes ní nejede vlak. Podstatné je, aby vám boty padly jako zadek na hrnec a cítili jste se v nich dobře. Když se v nich projdete, nesmí vás tlačit, a to nejen na špice, ale i v oblasti nártu či kdekoliv jinde. Nebudete-li se v botách cítit pohodlně, jen těžko vydržíte celý den na svahu. Na druhou stranu se vyhněte příliš velkým botám. S volnýma nohama se vám prkno nebude dobře ovládat. Že jste sáhli po správné velikosti, poznáte snadno: vaše prsty se lehce dotýkají špičky a při náklonu se vám nezvedá zvedat pata. Boty si zkoušejte na obou nohách a vezměte si ponožky, které budete mít na sobě na svahu. A nezapomeňte si je utáhnout!

Flex neboli tuhost boty

Boty na snowboard (stejně jako vázání) se vyrábí v různých stupních tuhosti. Co to znamená v praxi? Chcete-li jezdit freeride, zvolte tvrdší boty. Vyznavači freestylu preferují měkké až středně tvrdé modely. A pro začátečníky je nejlepší volbou měkká obuv. Na druhou stranu jde o značně individuální záležitost. Vyzkoušejte si více variant a uvidíte, která vám vyhovuje.

Systémy utahování

Snowboardové boty se liší různými systémy utahování. Na své si přijdou příznivci klasických tkaniček i rychloutahovacích systémů. Systém Boa – rychloutahovací systém funguje na principu ocelových lanek, která se utahují navíjením na kolečko. Umožňuje rovnoměrné utažení a zachovává ho po celou dobu. Nijak ho neovlivňují mráz ani vlhkost. Fast track – moderní rychloutahovací systém, který obvykle nabízí několik zón pro individuální dotažení jednotlivých částí boty. Tkaničky – jasná volba pro... milovníky tkaniček?

Dvoudílné boty jsou vždy lepší

Jedním z aspektů výběru snowboardové obuvi je počet částí. Dvoudílné boty nejsou jen praktičtější (lépe se vysouší), ale především nabízí lepší vlastnosti – především lépe tlumí nárazy a poskytují nohám stabilnější oporu. Renomovaní výrobci navíc jednodílné boty vyrábí spíše jen v dětských velikostech. Co se týče vnější boty, měla by být dostatečně pevná a odolná. Podstatným prvkem je podrážka – kvalitní snowboardová obuv má moderní systém (např. vzduchový či gelový) pro tlumení dopadu. Praktické je také polstrování kolem přezek – slouží jako prevence před otlačeninami. Smyslem vnitřní boty je udržet nohy v optimální pozici a chránit je před zimou. Někteří výrobci používají tzv. vypékací vložku, která se vyhřeje ve speciální peci a poté vytvaruje tak, aby přesně odpovídala tvaru nohy. A kde se po kvalitních botách na snowboard poohlédnout? Bohatou nabídku najdete na heliasport.cz.