Investování do zlata: Ochrana před inflací a alternativy

Inflace v Česku stoupá a nejedná se o zanedbatelný problém. Podle Českého statistického úřadu vzrostla cena zboží a služeb meziročně o celých 18 procent v září. To může způsobit obavy u lidí, kteří se snaží udržet si své úspory a zvýšit svůj pasivní příjem. Jedním z tradičních způsobů, jak se bránit proti inflaci, je investování do zlata.

Zlato a inflace

Zlato je tradičním útočištěm proti inflaci. Když měnové hodnoty klesají, cena zlata obvykle stoupá. To je způsobeno tím, že zlato má intrinsickou hodnotu a funguje jako oponent papírovým penězům. V době, kdy stoupá cena zboží a služeb, držet část svých úspor v zlatě může pomoci udržet si jejich reálnou hodnotu.

Avšak i když je zlato tradičním "bezpečným přístavem," existují i jiné investiční možnosti, které se mohou v boji proti inflaci ukázat jako výhodnější.

Investice do zajištěných úvěrů

V současné době se investice do zajištěných úvěrů ukazují jako zajímavá alternativa k investicím do zlata. Například průměrný roční výnos investic na platformě Bondster činí výhodných 13,7 procenta. Toto je možná volba pro ty, kteří preferují stabilní a pravidelné výnosy.

Zlato versus investice do zajištěných úvěrů

I když zlato může dlouhodobě růst, jeho cena může být velmi volatilní. To jsme viděli i v průběhu letošního roku, kdy cena zlata rychle stoupla poté, co došlo k napadení Ukrajiny Ruskem, a poté znovu klesla. Pro ty, kteří preferují stabilitu, mohou být zajištěné úvěry atraktivním řešením s pevnými výnosy až 17 procent ročně.

Alternativní investice do zlata

Pokud máte zájem o investování do zlata, ale nechcete držet fyzické zlaté slitky a mince, můžete zvážit burzovně obchodované fondy (ETF či ETC). Tímto způsobem si kupujete podíl ve fondu, který může držet zlato fyzicky nebo se podílet na vývoji jeho ceny pomocí finančních derivátů.

Klasické podílové fondy také mohou obsahovat investice do zlata. Před nákupem fondu je však důležité prověřit, co přesně fond obsahuje ve svém portfoliu, zda se zaměřuje pouze na zlato, nebo i na další drahé kovy a komodity.

Zlato v investičním portfoliu

Moderní investiční portfolio zahrnuje obvykle různé třídy aktiv, jako jsou akcie, podílové fondy, ETF, státní či firemní dluhopisy, a také alternativní investice, včetně zajištěných úvěrů, kryptoměn a komodit včetně drahých kovů.

Investování do zlata může být jedním z prvků vašeho diverzifikovaného portfolia. Máte-li zájem o investice do zajištěných úvěrů od prověřených poskytovatelů, můžete tak jednoduše učinit prostřednictvím platformy Bondster.

Výběr investiční strategie závisí na vašich individuálních cílech a preferencích. Důležité je mít dostatečné informace a prověřit různé možnosti, abyste mohli rozhodnout, jak nejlépe ochránit svůj majetek a zvýšit svůj pasivní příjem v době růstu inflace.

Publikováno: 23. 10. 2023 / Aktualizováno: 25. 10. 2023

Kategorie: Zajímá vás

Autor: Lenka Hájková