Hlídejte si cenu zlata, ať není investice dražší o tisíce korun

Investování do zlata se těší velké oblibě nejenom v poslední době, ale napříč historií. Společným jmenovatelem je především snadný nákup a jasná hodnota tohoto drahého kovu. V porovnání s penězi uloženými na běžném účtu uchrání vaše úspory mnohem lépe před inflací. I při nákupu zlata se však můžete dostat do situace, kdy zaplatíte klidně o tisíce korun navíc. Jak je to možné a jak se takové chybě vyhnout? To se dozvíte v tomto článku.

Poznejte původ zlatých slitků

Pro investování jsou častou volbou zlaté slitky. Jejich původem jsou švýcarské rafinerie. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Většina koupených slitků od českých prodejců tak bude mít s velkou pravděpodobností švýcarský původ.

Rozdíly v ceně až 10 procent

A protože nabídka švýcarských výrobců není nekonečné, najdete na českém trhu více prodejců, kteří prodávají stejné slitky. S tím souvisí i to, co říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz: „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a shodné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Jenže praxe je často jinde a před nákupem se vyplatí ověřit si, že cena zlata není zbytečně vysoká. Porovnejte danou cenovku s cenou na burze i tím, za kolik daný slitek prodávají jiní prodejci.

Hledání nejvýhodnější nabídky se vyplatí

Běžně se investiční zlato nakupuje za desetitisíce až statisíce korun. V takovém případě je rozdíl v hodnotě 10 procent již značnou částkou navíc. Věnovat několik málo minut pro objevení opravdu výhodné nabídky se však vyplatí i nákupu malých slitků. Vzhledem k tomu, že jde o investici, pomůže vám levnější nákup s větším zhodnocením do budoucna.

Publikováno: 28. 11. 2021

Kategorie: Aktivní dovolená | Zajímá vás

Autor: Adam Rýdl