Dovolená v Černé hoře: Nepodceňujte krásy Balkánu

Kroužíte prstem po mapě a plánujete příští dovolenou? Preferujete-li klasiku, zamiřte na dovolenou do Itálie. Ta vás v žádném ohledu nezklame. Na druhou stranu by byla škoda neochutnat pestré menu, které nabízí Balkánský poloostrov. Konkrétně pak Černá hora, která se nachází hned naproti Itálii v jižní části Jadranského moře. Jde o vskutku zajímavou destinaci, která se však z neznámého důvodu netěší takové popularitě jako jiné evropské přímořské státy. Proč byste měli na Balkán vyrazit vy?

Příroda a místa, ze kterých dýchá dávná historie

Černá hora snoubí unikátní spektrum přírodních krás. Úžasné moře, vysoké hory, země zalitá sluncem – a to jsou jen některé z mnoha důvodů, díky kterým si chorvatského souseda zamilujete. Na své si přijdou i milovníci starobylých architektonických skvostů. Černá hora není vůbec černá, ale naopak pestrobarevná. Během dovolené v Černé hoře nasajete nezaměnitelnou atmosféru plnou pohody. Užijete si čarokrásné pláže, které lemují 290 km dlouhé pobřeží. Převážná část je písčitá, některé jsou oblázkové. Subtropické podnebí je velmi příjemné a zajišťuje skvělé podmínky pro zdejší bujnou vegetaci. Koupací sezóna zde trvá až 180 dní v roce.

Tipy na nejlepší lokality v Černé hoře

K nejnavštěvovanějším místům patří Tivatská riviéra, kde se nachází záliv Boka Kotorska. Unikátní reliéf členitého pobřeží doplňuje bohaté kulturní a historické dědictví. Nedaleko Tivatu se nachází hned tři překrásné ostrovy – Ostrov květů, Ostrov Sv. Marka a menší ostrůvek zvaný jen jako Ostrov. Zde si odpočinete ve stínu Kláštera sv. Bohorodičky. Za zmínku však stojí také Budvanská riviéra, která je často označována jako nejkrásnější. V okolí středisek Budva, Svati Stefan a Petrovac je hned dvacet propojených pláží. A konečně i starobylé město Budva, jehož historie se začala psát před dvěma a půl tisíci lety. Krom Budvanské riviéry jsou neméně populární i lokality Barské a Ulcinjské riviéry. Tip na závěr: Budete-li do Černé hory cestovat autem, přijdou vám vhod nové autopotahy :-) Cesta z Prahy trvá přibližně 14 hodin a vy byste ji měli strávit v naprostém komfortu.