Zachyťte všechny nezapomenutelné zážitky

Obsah článku:
  1. Kompakt nebo zrcadlovka?

Každá dovolená jednou skončí, ale vy se můžete kochat pohledem na romantický západ Slunce či zasněžené vrcholky hor, kdykoliv se vám po nich zasteskne. Digitální fotoaparát je již mnoho let nedílnou součástí téměř každé domácnosti a i kvalitní modely lze v dnešní době pořídit za velmi přijatelnou cenu. Chystáte-li se na svou vysněnou dovolenou, neměli byste si ho zapomenout doma. Pokud je váš digitální fotoaparát staršího data výroby a vy nejste spokojeni s kvalitou pořízených snímků, na nic nečekejte a pořiďte si nový. My vám s výběrem poradíme.

Kompakt nebo zrcadlovka?

Digitální fotoaparáty můžeme rozdělit do dvou základních kategorií – na kompakty a zrcadlovky. Každá z obou skupin má svá pro a proti a je na místě podotknout, že ani digitální zrcadlovky nejsou zárukou perfektních snímků.

Ty nejlevnější digitální kompakty pořídíte již od tisícovky. Kvalita fotografií je srovnatelná s lepšími mobilními telefony, takže je namístě investovat o pár tisíc více. Lepší kousky začínají zhruba na třech až čtyřech tisících, při čemž mohou nabídnout ultrazoom (většinou 12,5x), HD videokekvence a fotografie o 16,1 Mpix. Skutečně zajímavé kompakty však začínají na hranici pěti tisíc a nafotíte s nimi snímky, za které by se nemusel stydět polo-profesionální fotograf. Nespornou výhodou kompaktů jsou malé rozměry, celá řada užitečných funkcí (rozličné fotografií, 3D fotografie apod.) a hlavně jednoduché ovládání. Díky kompaktům se nemusíte učit, co je to clona a ISO (ačkoliv tato nastavení umožňují). Jednoduše nastavíte automatický režim a fotíce, jako o život

Digitální zrcadlovky jsou kapitolou samou pro sebe. Cena těch nejlevnějších se pohybuje kolem deseti tisíc, při čemž se může vyšplhat i na několik set tisíc korun. Se zrcadlovkou však kupujete pouze tělo, objektivy si musíte dokoupit sami (často jsou dražší, než samotný fotoaparát). I tyto fotoaparáty sice umožňují automatický režim, ale chcete-li v něm fotit, raději si pořiďte lepší kompakt. Zrcadlovky jsou vhodné pro ty, kteří to s focením myslí vážně a neváhají do něj investovat.

Shrnuto a podtrženo, s trochou citu pro kompozici pořídíte pěkné fotky i s levnějším fotoaparátem.