Domů » (R)evoluce cyklovýbavy: Od bičíku po modulární batoh
Outdoor

(R)evoluce cyklovýbavy: Od bičíku po modulární batoh

Je Česká republika rájem cyklistiky? Možná ano. Počet cyklistů rok od roku roste a preferuje ji každý třetí sportovec (dle ankety webu SportCentral). Jízda na kole je dokonce populárnější než fotbal a běh, na čemž má jistě podíl i množství nových cyklostezek a celková inklinace ke zdravějšímu životnímu stylu a ekologicky laděné dopravě. Což je s ohledem na historická fakta fascinující posun. Věděli jste, že v 80. letech 19. století byla jízdní kola doménou „vyšší vrstvy“?

Dnes má jízdní kolo téměř každý a s trochou nadsázky lze říct, že bicykl pro svátečního cyklistu lze pořídit za pár korun. Vždy tomu tak nebylo – před 140 lety, kdy cyklistika pronikla do Čech, kola vlastnili továrníci, politici, lékaři, právníci a další vysoce postavené osoby. Nedílnou součástí jejich výbavy byly bič na dorážející psy nebo malý revolver. Obranné prostředky ostatně doporučovali odborníci v tisku z dané doby. V časopise Sportovní obzor z roku 1894 vyšlo následující doporučení:

„Jsou bohužel místa v Čechách, kde cyklista pravidelně není bezpečen. Při cestě takovými místy nechť se cyklista opatří zbraní. Zbraní vhodnou jest bič, pak petardy na psy, jež i proti surovým lidem jsou zbraní vhodnou, rovněž jako stříkačka naplněná amoniakovou vodou, která proti psům i útočníkům je zbraní nejlepší. V nejhorším případě poslouží k obraně revolver. Cyklista nechť nikdy nezapomene, že jakékoli zbraně užíti nesmí proti násilníkovi prchajícímu, neboť poranění v zádech mělo by vždy za následek oplétání s úřady.“

Vraťme se však do současnosti. Moderní cyklisté bičík ani revolver nepotřebují. Na bezpečnost se sice stále klade důraz, ovšem z úplně jiného důvodu. Změnil se styl jízdy, a proto jsou žádoucí adekvátní ochranné prvky. Zejména pak helma a chránič páteře neboli páteřák.

V souvislosti s ochranou páteře sluší zmínit horkou novinku, kterou si mohou cyklisté pořídit v e-shopu tvůrců českých singltreků na eshop.singltrek.cz. Jedná se o outdoorové modululární batohy, jež tvoří základní zádový díl s integrovaným páteřákem a batohové kapsy různých velikostí. Lze je střídat podle potřeby a vždy díky tomu disponovat batohem s optimální kapacitou. K dalším výhodám sportovních batohů na kolo patří přehledné vnitřní uspořádání s prostorem na hydrovak a držák helmy.

Napsat komentář

Klikni a napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.