Jak se na dovolené bránit proti komárům a klíšťatům?

Chystáte se na dovolenou k vodě či do míst se zvýšeným výskytem komárů a klíšťat? V tom případě si nezapomeňte přibalit i funkční přípravek proti létajícímu a lezoucímu hmyzu. Ať už máte v plánu toulky českou přírodou nebo cestu do exotických dálek, důkladně se na obtížný hmyz připravte. O rizicích a způsobech, jak se bránit, se dočtete v tomto článku.

Ziky se děsit nemusíte, ale jsou tu reálnější hrozby

V posledních měsících se v titulcích novin snad až příliš často objevuje slovo zika. Tohoto viru se však našinec nemusí obávat. Minimálně ne v České republice a ve většině evropských zemí. Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypiti, který se vyskytuje pouze v jižní části Evropy, a to jen zřídka. Pozor by si měli dát cestovatelé mířící do zemí Latinské Ameriky. Virus zika samozřejmě není jedinou hrozbou, které můžete během dovolené v exotických oblastech čelit. V tropických oblastech komáři přenáší také vir dengue a Plasmodii, která způsobuje malárii. U nás máme jiné problémy než ziku. Letošní počasí přeje klíšťatům a komárům. Poměrně velká část klíšťat přenáší nebezpečnou encefalitidu a boreliózu – nemoci, které mohou mít velmi vážné následky. A když už nic jiného, přisátí klíštěte je nepříjemná a stresující záležitost. O komárech to platí také. Není nic horšího, než když vám jinak pohodovou dovolenou pokazí hejna lačných násosků.

Přírodní repelent Insect guard je vhodný i pro malé děti

Jak se proti létajícímu a lezoucímu hmyzu bránit? Pořiďte si účinný repelent proti klíšťatům a komárům. Při výběru myslete i na své zdraví a sáhněte po přípravku bez parfémů a konzervantů. Osvědčený přírodní repelent proti klíšťatům a komárům nese název Insect guard (značka phyteneo) a lze ho používat i na malé děti od jednoho roku. Phyteneo Insect guard má vysoký repelentní účinek (30 %) a voní příjemně po levanduli. Je volně dostupný v lékárnách po celé ČR. Další informace o přípravku najdete na www.zasetikomari.cz.