Dovolená v ČR s dětmi: Naučná stezka na Lysé hoře

Léto se blíží mílovým kroky, děti budou mít prázdniny a rodičům nezbývá než jim přichystat atraktivní program. Pokud hledáte inspiraci pro celodenní výlet, máme pro vás perfektní tip. Vezměte děti na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a Těšínska. Lysá hora se rozkládá na rozhraní obcí Krásná, Malenovice, Staré Hamry a Ostravice. Prozradíme vám, kudy vede zdejší naučná stezka. Přestože jde o náročnější trasu, určitě ji zvládnete projít i s dětmi.

Dva výchozí body, 15 zajímavých zastávek

Naučná stezka na Lysé hoře je dlouhá 16,5 km a trasu dělí celkem 15 zastávek. Výchozím bodem může být parkoviště u Rajské boudy v Malenovicích nebo nádraží na Ostravici. Startovní stezky se spojují na hřebeni Lukšince a pokračují směrem na vrchol Lysé hory. V úvodu jsme zmínili, že zdolání trasy vyžaduje určité úsilí. Přeci jen jde o celkové převýšení cca 800 m. Jednotlivé zastávky souvisí s historií zdejšího kraje a s přírodními zajímavostmi. Jsou určeny zejména dětem a chcete-li je zhlédnout všechny, budete muset cestou zpátky do druhého výchozího bodu. Trasa je značena turistickými značkami – z Malenovic po Lukšinec žlutými, z Ostravice až na vrchol Lysé hory červenými.

Jak dlouho vám zdolání trasy zabere?

Zdolání naučné stezky trvá cca 4 až 6 hodin, a to době, kdy na Lysé hoře není sněhová pokrývka. Informace na zastávkách se týkají historie obcí Malenovice a Ostravice, těžby dřeva, beskydských lesů, ale také nebezpečí, které na horách číhá. Děti bude zajímat vyprávění o jeskyních či o zbojníkovi Ondrášovi. Informace koncipovány tak, aby se velcí i malí turisté dozvěděli spoustu zajímavostí a užili si výlet plnými doušky.

Přečtěte si další tipy na výlet a zažijte nezapomenutelné léto

Pokud vás tip na výlet zaujal, poohlédněte se po další inspiraci v magazínu Svět cestovatele. Nepřehlédněte sekci cestovní rady, která se týká cestování v České republice i v zahraničí. V magazínu pravidelně vychází zajímavé články nabité praktickými radami a cennými informacemi.