Co byste měli vědět o cestovním pojištění?

cestovni-pojisteniSpousta turistů význam cestovního pojištění podceňuje. Stačí však velmi málo a dovolená se kvůli úrazu nebo jiné nepříjemnosti výrazně prodraží. Pokud jste si stoprocentně jistí, že se vám na cestách nic nestane, pak je pro vás pojistka zbytečná. Ale kde vzít tu jistotu? Když se má něco pokazit, většinou se to stane v tu nejnevhodnější chvíli. Investice řádově v desetikorunách za den je proto více než adekvátní.

Co lze pojistit?

Cestovní pojištění lze sjednat pro případ úrazu, stornopoplatků, léčebných výlohy, ztráty či poškození zavazadel a v neposlední řadě i odpovědnost způsobené škody. Základním pilířem jsou ovšem úhrada léčebných výloh, které mohou v zahraničí dosáhnout astronomické výše. Pojišťovna se postará o převozy, v určitých případech vybere kvalitní nemocnici a zajistí také pobyt rodinného příslušníka a samozřejmě proplatí náklady na léčení. Těžký úraz vás může stát třeba i stovky tisíc korun – jste ochotni to riskovat?

Nespoléhejte se na evropský průkaz

Každý pojištěnec disponuje tzv. evropským průkazem zdravotního pojištění, který garantuje nárok na ošetření a léčení v rámci všech zemí EU. V praxi se ale na průkazku nespoléhejte, protože nemusí krýt náklady v plné výši. Každá jednotlivá země má diametrálně odlišné ceny a pojišťovna vám proplatí jen částku, kterou byste za léčbu zaplatili v České republice. Kromě toho budete odkázáni na veřejné zdravotnictví, které vždy nedosahuje špičkové úrovně. A aby toho nebylo málo, v pojištění není zahrnut převoz zesnulého.

Na co si dát pozor?

Při sjednání cestovního pojištění nespěchejte a dobře si rozmyslete, po kterém „balíčku“ sáhnete. Nebudete-li během dovolené provozovat extrémní sporty, je zbytečné, abyste si připláceli za rizikové pojištění. Jednoduše se řiďte podle toho, čím se v zahraničí hodláte zabývat a zjistěte si, jestli vybraná pojistka s danými aktivitami počítá. Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Přečtěte si odpovědi na časté dotazy k cestovnímu pojištění!